Jdi na obsah Jdi na menu

Ledovou stezkou v Chomutově

18. 1. 2012

Tradiční lednový závod, druhý závod Běžecké ligy KK, v Chomutovském Bezručově údolí byl hodně ledový. Ráno trochu mrazu, ale ten byl proti povrchu, který na všechny běžecké nadšence /“blázny“/ čekal,slabým odvarem.  Ale 173 nadšenců, to se nedá jinak než běžet, no to byla nadsázka, neb tedy nahoru to byl pochod „smrti“. Vždyť první moje pětka za cca 26:32 to je „hukot“. No, ale k závodu. Cestuji s Mikem. Je až nečekaně hovorný a tak se dozvídám o artróze v koleni a také o loňských cyklovýletech. Asi byly fakt pěkné a Mike se při nich nešetřil. Výjezdy na Klínovec přes Meluzínu apod. A nakonec to, že už kolo zase rozběhal ,nám ukázal už ve Svatoškách. Přihlášení bylo příjemné. Ta letošní šedesátka, ač je tohodně odporné číslo, má i svá pozitiva.Startovní listina řídne a právě při přihlašování se dozvídám, s najapným výrazem /mojím/, startovné se od 60ti neplatí. Malá úspora. Nezbytný pokec s místními běháči, taky se nečekaně objevil stále neběhající Karel Hellmich , tak jsme probrali historii „Bezručáku“ poněkolikáté, jeho kotník apod.. Prognózy po rozklusu /na 1.km a zpět/ byly jasné. Jestli to dám pod 50 minut, budu spokojen. Běžet se na tom ledu nedalo, alespoň v mé případě NE.  Asfalt byl vidět jen prvních 500 m. Dále by byla spokojena asi jen Martina Sáblíková. Kvalita sice asi nedosahovala měkkosti Budapešťského oválu, ale dlouhé nože by jeli určitě i nahoru perfektně.

Start. Výstřel nebyl slyšet a tak mě z rozhovoru daleko za startovní čárou s Martinou Kabilovou a Michalem Havlíčkem vyrušil až jakýsi pohyb davu. Stopky s GPS pouštím a ještě stačíme s Michalem odhadnout prodlevu na cca 2 vteřinky, což se podle naměřeného času v cíli i potvrdilo. Začátek tradičně lehce, musím ty své plíce, s momentální kapacitou, ale bohužel už trvalou, někde u 60-70%, rozdýchat. Ale na pětistovce, tedy na změně povrchu zjišťuji, že můj optimismus o běhu při krajnicích apod., bere za své. Prostě to nejde, a to nikde, a tak mě opouští závodní elán a smiřuji se s během v jednolité řadě běžců. Každý pokus o oběhnutí někoho je tragédie a stojí nejen síly fyzické, ale hlavně psychické. Někde na 1,5.km, asi 20m přede mnou, při podobném manévru padá st.č. 110 /Jana Fílová-TP/ a vůbec se nezvedá s elánem. Naopak. Moc se jí nechce, ale běží dál. Pokračuje těsně přede mnou. Má hezkou postavu, ano myslím tím pr…lku a tak, a nejen tedy z tohoto důvodu, běžím těsně za ní asi na 3.km, tam se pomalu snažím na místech, kde to vůbec jde  , s malým rizikem pozvolna postupovat trochu vpřed. Tam dobíhám i naší TRIATLEŤÁCKOU žákyňku Barču. A až na pětku žádná sláva. Tam vidím, že kousek je Iveta Vyšínová,nahoru běžela jak vítr,  potom skupinka s Michalem Havlíčkem. Je to alespoň motivace k probuzení se z tempa,které se nahoru pohybovalo někde okolo 5:20/km /to je síla co???/.Myslím, že jsem dobře udělal, když jsem se po 1.km na mezičasy už raději ani nekoukal. A právě proto, mám ještě chuť zrychlit. Míjím Ivetu, za chvíli i Michala. 6.km za 4:18. To jsem se podíval abych se ujistil jestli se mi to zdá, nebo jsem opravdu trochu zrychlil. Potom až do cíle jen dobíhám. Až v poslední, té zase  asfaltové pětistovce mi to jeden mladík vrací. Ale už nemám sil fyzických a tak ten závěr je jeho. Pozor poslední zatáčka, 5m asfaltu a do cíle asi 60m ledovka. Naštěstí i tady dobrý, CÍL !!!! /48:35, ale + 2 = 48:37 a tak je to i ve výsledkovce/ Mezičasy raději až doma. GPS ukázala 9,900km. Znám to ze Svatošek, že kolečko a GPS se v těchto hodnotách rozcházejí. Ale běháme stále na stejné trati. 1. Pětka tedy nakonec byla 26:32 !!!!! 2. 22:05!!! Smekám před Manfredem, ten čas pod 45 je parádní.Jestli tretry??? Ale i v tretrách je to skvělý čas, vždyť je r.1944 !!!! Vzít si tretry mohl každý, i já!!!!

Druhý nejpomalejší čas, ale ledovka byla opravdu historicky největší,a věk nejvyšší.  A to jsem tu běžel už v roce 1988 /37:17/. To jen, že se v Bezručově údolí běhat svižně dá. Naposledy pod 40 minut v roce 1998-39:48/46/, to byl boj s Westíkem, vzpomínáš???