Něco o historii Karlovarského krosu

Pár slov a vzpomínek od Oldy Dvořáka, nynějšího pořadatele, který byl u zrodu tohoto běhu !

Tak malý návrat do historie Karlovarského krosu. Psal se rok 1983 a dvojice karlovarských běžců Pepa Řezáč a Jirka Pelc už nějakou dobu přemýšleli o uspořádání pořádného KROSU. Prezentace se od začátku až donedávna odehrávala v klubovně zahrádkářů, nedaleko starého hřiště /Rolavská ul. Stará Role Karlovy Vary.

Protože jsem s Jirkou kamarádil, oba atleti, jen já úplně jiné tratě i disciplíny, tak jsem od začátku pomáhal jako rozhodčí. A že někdy to byla opravdu "odměna" o tom žádná. V počátcích se hned behalo v okolí starého hřiště. A muži měli dokonce dvě tratě. Vytrvalci 9,4 km, a ta stala tedy za to/více posoudite z jedné ze zachovalých fotek/, druhá trať byla pro milare a také pro ženy. Kategorií žactva, dorostu, s pohledu dneška moc nebylo. Závodila omladina především ze Slovanu KV, ostatní byli po jednotlivcích. Kolik bylo letos že Slovanu? Vždyť celý realizační tým pořadatelů byl protkán lyžaři, Marián Stehlík, Jirka Čáslavský. Potom výše jmenovaní a také předseda zahrádkářů, to jméno mi vypadlo. Sláva KV Krosu se šířila jako lavina.

A tak se postupně na startu objevovali, jak se dnes píše TOP. Pavel Faschingbauer/maraton 2:14/, Jirka Procházka/Klatovy/Sparta 5 km 13:50/, domácí Jirka Pražák, v té době Sokolovský Efrain Alvarez, Chlubna z Vítkovic, Jindra Linhart/ v té době ještě RH Praha/, z žen Helena Bidmonová VŠ Praha/, z regionálních skvělých běžců Pepa Jaroš, Pepa Korec , Franta Houska / vítěz příchozích Běchovice - Praha 1986, Zdeněk Eva Lidicka , Jirka Jiří Westrmaier , Jirka Kupilik, Mikuláš Kriška, Míra Braum, nezapomenutelni Zdeněk Barvíř/r.1923!!!/ a Marcela Mikešová.

Postupně jsme upravovali tratě až mě oslovil zakladatel Jirka Pelc s žádost o převzetí a tak jsme už pár let i pořadateli a také hlavní závod a trať je společná pro muže i ženy a stabilizovala se na třech dvoukilometrových okruzích, s převýšením cca 60m na okruhu a stále vedoucího po lesních, ne vždy úplně pevných cestách.

Poslední vítěz v sobotu Tomáš Kožak 21:23, a pokud bych povrch hodnotil škálou jako ve škole, tak 2-3. Moc děkujeme i MM KV, stejně i Lázeňským lesům za možnost pořádat každý rok tento závod. K tomu jsem si dovolil přidat okruhy v Lázeňských lesích /1986/, ten jsem nazval DVOŘÁKOVY OKRUHY.

Ten závod/běh má spíše charakter vzpomínkového proběhnutí a připomenutí si kamarády, přátele sportovce, prioritně běžce regionu. Tak zase za rok na značkách.